PARK YAŞAM OFFICE MAVİŞEHİR 'DEKİ YENİ ADRESİMİZE TAŞINDIK..    
 
Yeniliklerden haberdar olmak için mailinizi bırakın.

 

  
 

MENİNGOKOK Aşısı

Yaklaşık 7 yıldır dünyanın birçok ülkesin uygulanan Meningokok bakterisine karşı aşılama ülkemizde de başlandı. Meningokok bakterisi özellikle menejit enfeksiyonunun en önemli etkenidir. Ülkemizdeki menenjit vakalarını çoğu meningokok kaynaklıdır. Menenjitin dışında çok ağır seyreden meningokoksemi denen sepsis ve şok tablosuna da yol açabilir. Bakteriyemi dediğimiz ateşli durumlarda yapabilir. Ayrıca toplumda bir çok insan bu bakteriyi hasta olmadan boğazında taşımaktadır. (Toplumun %10-20’i taşıyıçılık mevcuttur.)
ÜLKEMİZDE MENİNGOKOK AŞILAMASI YAPILMAYA BAŞLANDI
Yaklaşık 7 yıldır dünyanın birçok ülkesin uygulanan Meningokok bakterisine karşı aşılama ülkemizde de başlandı. Meningokok bakterisi özellikle menejit enfeksiyonunun en önemli etkenidir. Ülkemizdeki menenjit vakalarını çoğu meningokok kaynaklıdır. Menenjitin dışında çok ağır seyreden meningokoksemi denen sepsis ve şok tablosuna da yol açabilir. Bakteriyemi dediğimiz ateşli durumlarda yapabilir. Ayrıca toplumda bir çok insan bu bakteriyi hasta olmadan boğazında taşımaktadır. (Toplumun %10-20’i taşıyıçılık mevcuttur.)
Hastalarımız hemen biz daha önce menenjit aşısı olmuştuk demekteler. Menenjitin diğer etkenlerinden olan Hemafilüs İnfluenza tib B aşısı 2 aydan itibaren karma aşısının içinde yapılmaktadır. Halk arasında  bu aşıya menenjit aşısı denmektedir.
Meningokok bundan farklı bir bakteridir. Ülkemiz orta endemisite bölgesidir. Türkiye’de meningokokal hastalık en çok 5 yaş altı çocuklarda görülmektedir. Adolesan dönemide de sıklığı tekrar artmaktadır. TÜİK verilerine göre 5 yaş altında ölen her 10 çocuktan 1’i meningokokal hastalık nedeniyle ölmektedir. Ülkemizde hastalığın yaygın olduğu meningokok kuşağı denen ortadoğu ve sahra bölgesine yakındır. Özellikle Haç yoluyla Ortadoğudan ülkemize bakteri taşınmaktadır.
Aşı ile meningokok enfeksiyonlarından korunabilir. Konjugasyon denen yöntemle geliştirilen meningokok aşısı Meningokok bakterisinin A, C,Y ve W135 türlerini içermektedir. ülkemizde, Avrupa ve ortadoğuda görülen meningokok türlerinin çoğu bu türlerle olmaktadır. Bu nedenle bu aşılama bizim ülkemiz için oldukça önemlidir.
Meningokok aşısı güvenilir bir aşıdır. Birçok ülkede rutin olarak yapılmaktadır. Şimdiye kadar milyonlarça doz yapılmıştır. Ancak aşı yapılmadan önce mutlaka doktorla görüşüp özel durumlar ve yan etkiler yönünden bilgi alınması gereklidir.
Aşı 9-24 ay arasında 3 ay arayla 2 doz uygulanmaktadır. 2 yaş üstüne 1 doz yapılması yeterlidir. Farklı uygulama yaşları olmakla beraber ülkemizde 11 yaşa kadar ruhsat almıştır.
Sağlıklı günler.
Dr. Talha Akil
 


Önceki kategoriye dönmek için tıklayınız.
 

6523 Sk. 32/A Blok Kat:1 D:104 Park Yaşam Ticaret Merkezi Mavişehir / Karşıyaka / İzmir

Tel : 0 232 381 46 46      Fax : 0 232 364 46 53    GSM : 0 532 645 78 22    Mail : t.akil@yahoo.com.tr

Sitede yayınlanan makalelerin tamamı yada bir kısmı izinsiz kopyalanamaz, yalnızca referans göstermek koşulu ile yayınlanabilir.