PARK YAŞAM OFFICE MAVİŞEHİR 'DEKİ YENİ ADRESİMİZE TAŞINDIK..    
 
Yeniliklerden haberdar olmak için mailinizi bırakın.

 

  
 

AŞILARIN ÖNEMİ

Aşılar tıbbın en önemli konularının başında gelmektedir. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aşılama tıp biliminin insan sağlığına yaptığı en önemli katkıdır. Kötü ve amansız hastalıklar için en önemli umudumuz bu hastalıklara bir an önce aşısının bulunması şeklindedir.Aşılar tıbbın en önemli konularının başında gelmektedir. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aşılama tıp biliminin insan sağlığına yaptığı en önemli katkıdır. Kötü ve amansız hastalıklar için en önemli umudumuz bu hastalıklara bir an önce aşısının bulunması şeklindedir.
Aşılar, ilaç ya da cerrahi olarak herhangi bir tedaviye gerek kalmadan bir hastalığın hiç oluşmamasını sağlayabilmektedir. Birçok hastalığın aşı dışında etkili bir tedavisi yoktur. (Kuduz, hepatit A, hepatit B, tetanos v.s. gibi)

Hatta bazı hastalıkların tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmuştur. Nitekim yüzyıllardır yüz binlerce insanın ölümüne neden olan Çicek hastalığının yeryüzünden tamamen silinmesi aşılama sayesinde olmuştur. Tarih boyunca tüm insanlığın korkulu rüyası olmuş tetanos, çocuk felci, kuduz,  difteri gibi hastalıkları artık nerdeyse hiç göremiyoruz. Orta yaş ve üstündeki insanlar bu hastalıkların ne kadar ölümcül olduğunu çok iyi bilirler. Bu tür aşı ile korunabilir hastalıkla karşılaşmak artık çok vahim bir hata ya da geri kalmışlığın önemli bir göstergesi gibi karşılanmaktadır.
Kızamık ve kızamık enfeksiyonu sonrası gözlenen ansefalit dediğimiz ağır ve ölümcül tablolarla ülkemizde de sıkça rastladık. Bunun üzerine yapılan uygun aşılama programlarıyla bu hastalıklarda önemli azalmalar sağlandı. Nerdeyse artık kızamık ve kızamık sonrası görülen komplikasyonları artık hiç görmüyoruz.
Birçok bakteri, her şeyi tedavi edeceğini düşündüğümüz antibiyotiklere karşı direnç geliştirmeye başlamıştır. Artık tüm antibiyotiklere direnç geliştiren bakteriler bildirilmektedir. Bu nedenle aşılama ile hastalıklardan korunma antibiyotik direnci açısından da önemli bir gelişmedir.
Tıp biliminin ve teknolojinin gelişmesi ile aşılamada büyük ilerlemeler sağlandı. Artık aşı ile korunabilir hastalıkların arasına birçok bakteri ve virüs yer almaktadır.
AŞI İLE KORUNULABİLİR HASTALIKLAR
1-Pnomokok enfeksiyonları (İçerdikleri pnomokok türlerinin neden olduğu menenjit, pnomoni, ortakulak ve sinus enfeksiyonlar
2-Rota virüs ishalleri
3-Human papilloma virus neden olduğu hastalıklar Aşıların etkili türlerin neden olduğu servix(rahim ağzı), vulva, vajina, boğaz, gırtlak kanseri genital bölgedeki siğiller v.s
4-Hemafilus influenza tip b enfeksiyonları (Bakterinin neden olduğu menenjit, pnomoni, epiglottit gibi enfeksiyonlar)
5-Hepatit A
6-Hepatit B
7-Tüberküloz
8-Kızamık
9-Kızamıkçık
10-Kabakulak
11-Suçiçeği
12-Difteri
13-Tetanos
14-Boğmaca
15-Çocuk felci
16-Kuduz
17-Grip
18-Tifo
19- Kolera
20-Sarı humma
21- Meningokok (bazı türleri)
22-Veba
24-Çiçek
(Not: Her aşının etkinliği ve koruyuculuk oranları farklıdır ve her ülke ya da bölgenin değişik aşılama şemaları vardır)
Hepatit A, hepatit B, suçiçeği, kabakulak, kızamıkçık, kuduz, grip hastalıklarının aşılamasından sonra artık çocuklarda ciddi menenjit ve akciğer enfeksiyonları yapabilen Haemafilus influenza tip b, ağır enfeksiyonlar yapan pnömokok türlerine, gene ciddi menenjit yapan meningokok bakterilerine karşıda aşılar geliştirilmiş ve bu hastalıkların görülme sıklığında önemli azalmalar olmuştur.
Artık özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda ağır ishallere yol açan rota virüs’üne karşı oldukça etkili aşıla geliştirildi. Bu sayede çocuklarda ishallerden ölüm önemli ölçüde azalırken genel ishal nedeniyle hastaneye yatış oranları %50 azalma sağlandı.
Özellikle kadınlarda başta rahim ağzı kanseri nedeni olan human papilloma virüslerine karşı aşılama geliştirildi. Bu sayede sadece aşılama yapılarak oluşabilecek bazı kanserler bile önlenebilmektedir.
Aşıların bir çok hastalığı engellediği aşikardır ancak gene de aşılama esnasında dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır.

En önemli nokta “biz çocuklarımıza hangi aşıları yapalım, her çıkan aşıyı yapmak zorunda mıyız, bu aşılar bizim ülkemizde etkili mi ya da bu enfeksiyonlar bizim bölgemizde ne kadar sıklıkta görülmektedir” sorularının cevaplandırılmasıdır.

2. Çocuğumuzda aşılamayı engelleyecek bir durum var mıdır, nadirde olsa bazı durumlarda aşının yapılmaması ya da değişik formda yapılması gerekir.

3. Aşının yapılış şekli ve yeridir, birçok aşı komplikasyonu da aşının uygun şekilde ve uygun yerden yapılmamış olması nedeniyle gelişir bu nedenle aşılamanın aşı konusunda bilgili ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

4. Yapılan aşıların içinde yalnız aşı özelliği olan maddeler yoktur ayrıca koruyucu maddeler, antibiyotikler, başka proteinler vs birçok maddeler de içermektedir. Bu maddeler güvenli midir? Son dönemlerde tiomerosal adlı civa bileşiği ile ilişkili bir çok spekülasyon yapıldı. Birçok aşıdan bu madde çıkartıldı. Gerçekte aşılama ile bağlantı kurulmuş net bir durum yoktur. Ancak gene de dikkatli olunmalıdır.
5. Basit aşı reaksiyonları sık görülmekle beraber nadirde olsa ciddi aşı yan etkileri oluşabilmektedir. Bu nedenle aşılama öncesinde aşılar ve oluşturabilecekleri etkiler yönünden doktordan bilgi alınmalıdır.
Son olarak; burada aşılamanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştım. Çocuklarımızın bazı ciddi hastalıklardan korunmaları, onları uygun şekilde aşılamamıza bağlıdır.
Mutlaka hekiminize aşılama öncesinde aşının etkilerini, oluşabilecek yan etkileri, hangi aşının ne için yapıldığı, aşılandığında ve aşılanmadığında hangi risklerin olduğunu sorunuz.


Önceki kategoriye dönmek için tıklayınız.
 

6523 Sk. 32/A Blok Kat:1 D:104 Park Yaşam Ticaret Merkezi Mavişehir / Karşıyaka / İzmir

Tel : 0 232 381 46 46      Fax : 0 232 364 46 53    GSM : 0 532 645 78 22    Mail : t.akil@yahoo.com.tr

Sitede yayınlanan makalelerin tamamı yada bir kısmı izinsiz kopyalanamaz, yalnızca referans göstermek koşulu ile yayınlanabilir.