PARK YAŞAM OFFICE MAVİŞEHİR 'DEKİ YENİ ADRESİMİZE TAŞINDIK..    
 
Yeniliklerden haberdar olmak için mailinizi bırakın.

 

  
 

Çocuklarda Araba Güvenliği

 Son günlerde hastalarımızdan 2 kişinin küçük çaplı trafik kazası geçirdiğini öğrendim. Neyseki kimseye ciddi  bir  şey olmadı. Bu durum bize çocuklarımız için araba güvenliği konusuna çok dikkat etmemiz gerektiği hatırlatmaktadır. Ülkemizde bu konu çok ihmal edilmektedir ve bu nedenle birçok bebek ve çocuk ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.  


 

ÇOCUKLARDA ARABA  GÜVENLİĞİ

 

Son günlerde hastalarımızdan 2 kişinin küçük çaplı trafik kazası geçirdiğini öğrendim. Neyseki kimseye ciddi  bir  şey olmadı. Bu durum bize çocuklarımız için araba güvenliği konusuna çok dikkat etmemiz gerektiği hatırlatmaktadır. Ülkemizde bu konu çok ihmal edilmektedir ve bu nedenle birçok bebek ve çocuk ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. 
Trafikte herzaman annenin veya  babanın kucağında taşınmakta olan bir  çocuk görebiliriz. İlginç bir durum ama  trafik polisi bile bunlara bir şey söylemez . 
Aslında basit şehir içi kazalarda hatta ani fren yapma durumlarında bile koltuğa uygun şekilde oturtulup bağlanmayan bebek ciddi yaralanmalar yaşayabilir. Bu nedenle bu konuyu ihmal etmemekte fayda var.  Çok kısa mesafelerde bile  çocuklarımızı arabada uygun şekilde taşımamız gereklidir. Bahsettiğim kazalardan birisi önden 40-50 km hızla çarpışma olayıydı. Arabada herkes bağlıydı kimseye birşey olmadı. İkinci kaza aslında kaza bile sayılmaz ani bir fren durumuydu, bebek annenin kucağından fırlayarak arabanın ön tarafına düşmüş neyseki bir şey olmadı sadece 24 saat gözledik. Ancak özellikle acil serviste çalışırken çok daha ağır durumlar  karşılaşmışımdır.
BEBEKLER ARABADA NASIL TAŞINMALIDIR ?  
Bebeklerin araç içinde taşınmasında en önemli nokta çocuğun yaşı boyu ve kilosudur.
Doğumdan  10 kilo oluncaya kadar yada 9 aylık oluncaya kadar olan dönemde (grup 0 denir) araba yönüne ters olarak oturtulmalıdır. Uygun şekilde bağlanmalıdır.  Uygun bağlanma konusuna da çok dikkat edilmelidir. Bebek koltuğu (yada anakucağı) arabada denenerek alınmalı, bağlanma şekline dikkat edilmeli, izofix sistemleri yada emniyet kemeri ile bağlanma uygun şekilde olmalıdır.  

Bebekler (0-10 kg) için arabanın en güvenli yeri neresidir?
Bu konularda farklı görüşler olmakla beraber bu konuya karar verirken birkaç nokta göz önünde bulundurulmalıdır. Arabadaki hava yastıklarının durumu özellikle önemlidir.  Ön koltukta ters olarak oturtulmuş iken hava yastıklarının açıldığını düşünün bu bebeğe zarar verebilir. Yan tarafta oturtulan bebekler için yan hava yastıklarına dikkat edilmelidir. Bazı üreticiler yan hava yastığından etkilenmeyi engeller tarzda koltuk üretmektedir.
 Genel olarak en güvenli nokta arka koltuğun ortası kabul edilmektedir. Ancak araba koltuğunun durumu, bağlanma şekli, hava yastıkları, arabada kaç kişi olduğu ve üretici talimatları ve mevcut yasal düzenlemelere göre en uygun yer seçilmelidir.
 9-18 kilo arasındaki bebeklerde   (grup 1) 
Ortalama 1-4 yaş arasındaki bebekleri kapsar. Oturma desteği varsa dik olarak oturtulabilirler  ve araba yönünde yerleştirilebilirler. Hava yastıklarına dikkat edilmelidir.

15-25 kg arasındaki çocuklar
0rtalama 3-6 yaş arasındaki çocukları kapsamaktadır. Uygun araba koltuğu kullanılmalıdır. Yetişkinlerin kullandığı emniyet kemerlerini kullanamazlar. Hava yastıklarına dikkat edilmelidir.
 22-36 kg olan çocuklar
Ortalama 6-12 yaşı kapsamaktadır. Bu çocuklar içinse yükseltici adı verilen koltuk türlerinin kullanılması önerilmektedir. Hava yastıklarına dikkat edilmelidir.
 Daha büyük çocuklar normal emniyet kemerlerini kullanabilirler.
Tabi ki çocuk emniyet koltukları uygun şekilde kullanılırsa işe yarar. Bir çok ailenin iyi hoş ama bizim çocuk araba koltuğunda oturmuyor sürekli ağlıyor dediğini duyabiliyorum.  Bu nedenle bebeğimizi doğumundan itibaren uygun araba koltuğunda taşımalıyız, trafikte asla kucakta taşımamalıyız. Baştan itibaren bu şekilde alıştırılan bebekler araba koltuğunda daha rahat etmektedir.
 

Sağlıklı günler

Dr. Talha Akil

 

 

 

 

  


Önceki kategoriye dönmek için tıklayınız.
 

6523 Sk. 32/A Blok Kat:1 D:104 Park Yaşam Ticaret Merkezi Mavişehir / Karşıyaka / İzmir

Tel : 0 232 381 46 46      Fax : 0 232 364 46 53    GSM : 0 532 645 78 22    Mail : t.akil@yahoo.com.tr

Sitede yayınlanan makalelerin tamamı yada bir kısmı izinsiz kopyalanamaz, yalnızca referans göstermek koşulu ile yayınlanabilir.